SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Materská škola

Z histórie materskej školy v Miklušovciach:


Pred vybudovaním školy, ktorá bola podľa dostupných informácii postavená pravdepodobne okolo roku 1900, sa chodili učiť niektorí do jedného domu k istej žene. V škole sa museli učiť písať, čítať a modliť po maďarsky.
Po postavení školy sa sem nasťahoval učiteľ. Prvá miestnosť slúžila ako trieda a ostatné ako učiteľský byt.
Zo začiatku to bola len štvrtková škola. Každý žiak vo veku od 8 do 17 rokov mal šlabikár, jeden zošit a ceruzu. Postupne sa začalo učiť päť dní v týždni.
Pred príchodom novej riaditeľky Jolany Gumanovej v roku 1958 miestni občania sa rozhodli, že tunajšiu školu, ktorá bola toho času v chatrnom stave dajú generálne opraviť, čo sa aj stalo. Už 1. septembra 1958 sa učilo už v opravenej škole.
Základnú školu v obci zrušili od 1. 9. 1974 a žiaci boli zaradení do ZDŠ v Sedliciach. Dňa 14. februára 1975 sa začala oprava bývalej školy a vo februári 1977 v nej bola zriadená materská škola s kapacitou 25 - 30 detí.
V obci bola zriadená aj detská opatrovňa 1. januára 1946, do ktorej bolo zapísaných 23 detí.

Súčastnosť materskej školy:

V súčasnosti navštevuje MŠ 12 detí z Miklušoviec a Klenova.

MŠ poskytuje deťom dôslednú prípravu na vstup do školy. Riaditeľkou MŠ je Daniela Koľšovská, učiteľkou je Mgr. Lenka Adzimová. Kapacita škôlky umožňuje prihlásiť sa aj deťom zo susedných obcí, ktoré budú v tomto kolektíve vítané. Oznámenie o zápise do MŠ  je zverejňované na web. stránke obce Miklušovce. Deti pod vedením učiteliek pripravujú vystúpenia na rôzne akcie ako sú životné jubileá, sviatky a výročia obce.